26 Ekim 2021 TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 351.152
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 27.663
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 232
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 30.824
Siyaset

TBMM sindeki DİĞERLERİ

TBMM sinde TEMSİL EDİLEN PARTİLERİN ŞANSLARI Siyasi Partiler isimli yazımızda 24 Haziran 2018 Tarihinde yapılan Cumhur Başkanlığı ve 27.nci Dönem milletvekili genel seçimleri sonuçlarına göre, TBMM sinde grubu bulunan Birinci..

TBMM sindeki DİĞERLERİ
TBMM sinde TEMSİL EDİLEN PARTİLERİN ŞANSLARI
Siyasi Partiler isimli yazımızda 24 Haziran 2018 Tarihinde yapılan Cumhur Başkanlığı ve 27.nci Dönem milletvekili genel seçimleri sonuçlarına göre, TBMM sinde grubu bulunan Birinci kategoride yer alan AKP, CHP, HDP, MHP ve İYİ PARTİ’ nin 28. nci dönem milletvekili genel seçimlerdeki olası durumlarını analiz ettik.
Bu yazımızda TBMM sinde temsil edilen İkinci kategoride sıraladığımız (7) siyasi parti olan;
DP, TKP, SP, BBP, DTP, DBP, Yenilik Partileri ile 28. nci Dönem Milletvekilliği genel seçimleri ile ilk kez seçimlere girecek olan Gelecek ve Deva Partilerin seçimlerdeki şanslarını analiz edeceğiz.
TKP (2), DTP (1), DBP (1) Partileri HDP milletvekilliği listelerinden 27.nci dönem milletvekili seçilerek TBMM sine girerek HDP’ den istifa edip Partilerini temsil ediyorlar.
Millet İttifakında CHP’ nin büyük ortağı İYİ PARTİ (TKP) nin Millet ittifakında olmasına seçmen profili kabullenemez, TKP’ nin tek şansı seçim barajı sınırında olan HDP listelerinden seçimlere girme ihtimali bulunurken, DTP ve DBP’ lerin de HDP listelerinden seçimlere girebilirler mi.? net olmasa da,
Gelecek ve Deva Partilerin Güney doğu ve Doğu Anadolu bölgelerinde partilerine oy katkısı sağlamaları için DTP ve DBP partilerine listelerinde yer verirler mi.?
Ufakta olsa Bİ.. ihtimal diyoruz.
Yenilik Partisi Genel Başkanı olan CHP’ den ihraç edilen Öztürk YILMAZ partisini 28. nci dönem milletvekili genel seçimleri sonrası tekrar TBMM sinde temsil edebilmesi için,
Millet İttifakı kapıları kapalı durumda görünse de, Cumhur İttifakında AKP listelerinde yer bulama olasımı az da olsa var. Bir de Muharrem İNCE Parti kuracak olması, Muharrem İNCE’ nin kuracağı siyasi partinin şimdiki sisteme göre %10 alması zor görülüyor.
BBP si yine Cumhur İttifakı listelerinde kendisine yer bulur.
İkinci kategori de değerlendirdiğimiz % 1,5 seçmen kitlesine sahip Saadet Partisi’ ni Cumhur ve Millet ittifakları kendi ittifakları içerisinde görmek istemeleri yanı sıra Gelecek ve Deva Partileri de Saadet Partisini yanlarında görmek istemeleri Saadet Partisi’ ni TBMM si 28 dönem milletvekilleri içerisinde Saadet Partisi temsil edileceği şimdi den görülmekte,
Gelecek ve Deva Partilerin tek başına seçimlere girip Birinci parti olarak çıkmayı bırakın tek başlarına %10 dahi oy alamazlar.
Gelecek ve Deva Partilerin birlikte yeni bir ittifak kurmaları veya mevcut Cumhur ve Millet ittifakların içerisinde yer almaları gerekiyor.
VE Geldik DEMOKRAT PARTİ’ si 28. nci Dönem Milletvekilliği genel seçimlerinde NE yapar.
27.nci dönem milletvekilliği genel seçimleri öncesi Demokrat Parti’ nin hataları oldu.
75 Yıllık Siyaset geleneğinden gelen Demokrat Parti Tek başına seçimlere giremez %3 hazine yardımı alması gereken oy oranı yakalaması şimdilik zor görünüyor.
MHP’ den ihraç edilen ve Demokrat Partisine katılan Ordu milletvekili Cemal ENGİNYURT Demokrat Partisine bir canlılık hareketlilik getirdi.
Siyasetimizde Cemal ENGİNYURT gibi sözünü esirgemeyen seçmenlerin dikkatlerini çeken siyasetçiler çok Demokrat Partisinde bazı milletvekilleri isimler telaffuz ediliyor.
Demokrat Parti de 27. dönem seçim öncesi hataları yapmaz ise Demokrat Partisine yeni bir çok milletvekilleri katılma olasılığı var.
Demokrat Parti için %3 oy oranı almak yerine alacağı oy oranı %10 ların üzerine çıkarma ihtimali çok yüksek.
Bir sonraki yazımızda Adalet Partisi, Doğru Yol Partisi, Anavatan Partisi, Doğru Parti lerimizi değerlendireceğiz.
Hulkİ ODABAŞIOĞLU
Araştırmacı Yazar
Beğen

Yorum Yap

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL