26 Ekim 2021 TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 351.152
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 27.663
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 232
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 30.824
Siyaset

ERKEN SEÇİMLERE 20 SİYASİ PARTİ HAZIR

107 Siyasi Partilerimiz den 20 SİYASİ PARTİ ve DİĞERLERİ Seçime girebilen ve giremeyen partilerin teşkilat sayıları açıklandı Seçime girme yeterliliğine sahip olan siyasi parti sayısını 20 oldu. Yüksek Seçim Kurulu’nun..

ERKEN SEÇİMLERE 20 SİYASİ PARTİ HAZIR
107 Siyasi Partilerimiz den
20 SİYASİ PARTİ ve DİĞERLERİ
Seçime girebilen ve giremeyen partilerin teşkilat sayıları açıklandı
Seçime girme yeterliliğine sahip olan siyasi parti sayısını 20 oldu.
Yüksek Seçim Kurulu’nun verilerine göre ilçelerde dahil 81 ilde teşkilatı bulunan iki parti AK Parti ve CHP oldu.
Seçime girme yeterliliğine sahip ve Meclis’te grubu olan
MHP’nin tam örgütlenmesini sağladığı il sayısı 78
İYİ Parti’nin 73
HDP’nin ise 44 oldu.
Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Türkiye’de aktif bulunan 107 siyasi partiden 20’sinin seçime girme yeterliliğine sahip olduğuna karar verdi.
YSK’nin aldığı karara göre ocak ayı itibariyle seçime girme yeterliliğine sahip partiler arasında yalnızca AK Parti ve CHP’nin yasanın öngördüğü ilçe örgütlenmeleri dahil Türkiye’nin 81 ilinde il teşkilatı bulunuyor.
AK PARTİ VE CHP TÜM İLLERDE ÖRGÜTLÜ
Siyasi partiler kanuna göre il teşkilatının kuruluşunun tamamlanması için ilçelerin en az 3’te 1’inde de teşkilatın kurması gerekiyor.
MHP’nin il teşkilatı olmayan üç il
Mardin, Tunceli ve Şırnak olarak sıralanırken,
İYİ Parti’nin il teşkilatı olmayan sekiz il
Diyarbakır, Erzincan, Mardin, Muş, Tunceli, Van, Batman ve Şırnak.
Seçime girme yeterliliğine sahip ve Meclis’te grubu bulunan HDP’nin teşkilatı bulunmayan 37 il ise şu şekilde:
Afyonkarahisar, Amasya, Artvin, Bilecik, Bolu, Burdur, Çankırı, Erzincan, Giresun, Gümüşhane, Isparta, Kastamonu, Kırklareli, Kırşehir, Konya, Kütahya, Nevşehir, Niğde, Ordu, Rize, Samsun, Sinop, Sivas, Tokat, Trabzon, Uşak, Yozgat, Zonguldak, Aksaray, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Bartın, Karabük, Kilis, Osmaniye ve Düzce.
GRUBU BULUNMAYAN PARTİLER ARASINDA EN YÜKSEK TEŞKİLATLANMA SAADET PARTİSİ’ nde
YSK’nin seçime girme yeterliliğine sahip olduğunu açıkladığı fakat Meclis’te grubu bulunmayan partilerin de il teşkilat sayıları son açıklanan kararla birlikte netleşti.
Bu siyasi partiler arasında Meclis’te grubu olmamasına rağmen Türkiye’nin 72 ilinde teşkilatı olan SAADET PARTİSİ dikkat çekti.
Eski başbakanlardan Necmettin Erbakan’ın oğlu Fatih Erbakan öncülüğünde kurulan Yeniden Refah Partisi’nin de teşkilatının bulunduğu il sayısı 58 olarak kayıtlara geçti.
Bağımsız Türkiye Partisi ve Demokrat Parti’nin 55, Genç Parti’nin 53, Büyük Birlik Partisi, Anavatan Partisi, Hür Dava Partisi ve Muhafazakâr Yükseliş Partisi’nin ise 43 ilde teşkilatı bulunuyor. Demokratik Sol Parti ve Türkiye Komünist Partisi’nin 42 ilde teşkilatı bulunurken, 41 ilde teşkilatı bulunan Vatan Partisi seçime girme yeterliliğine sahip partiler arasında en az il teşkilatına sahip parti olarak dikkat çekti. ÖDP(SOL PARTİ)-DEVA ve GELECEK PARTİSİ’ de seçimlere katılmaya hak kazanan diğer partiler oldu.
LDP’NİN YALNIZCA BİR İLDE TEŞKİLATI VAR
Seçime girme yeterliliğine gerekli il teşkilatı sayısına ulaşamamaları nedeniyle sahip olmayan siyasi partilerin il teşkilatı sayıları da YSK’nin son aldığı kararda ortaya çıktı. Buna göre Liberal Demokrat Parti yalnızca 1 ilde, İstanbul’da teşkilata sahip.
Millet Partisi’nin 34, Emek Partisi’nin 24, Hak ve Özgürlükler Partisi’nin 9, Türkiye Komünist Hareketi ile Adalet Partisi’nin 6, Merkez Parti’nin 5, Demokratik Bölgeler Partisi’nin ise 4 ilde teşkilatı bulunuyor.
SEÇİME KATILABİLME KRİTERİ NE?
Siyasi Partiler Yasası’nın 36’ncı maddesine göre, bir siyasi partinin seçime katılabilmesi için, “İllerin en az yarısında (41 il) seçim gününden en az 6 ay önce teşkilat kurmuş ve büyük kongrelerini yapmış olması veya TBMM’de grubunun (en az 20 milletvekili) bulunması” gerekiyor.
Adalet Partisi’ nin 6 il de teşkilatı olması beni şaşırttı.
Doğru YOL Partisi, Doğru Parti ve kısacası 80 siyasi partilerin bir il teşkilatı bile olmaması listenin kaynak bilgilendirilmesi eksik olabilir.
Tüm siyasi partilerin 41 il de teşkilatlanmasına ve seçimlere girebilme yeterliliğine ulaşmalarını temenni ederim.
Hulki ODABAŞIOĞLU
Demokrat YOL (Yazar)

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL