26 Ekim 2021 TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 351.152
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 27.663
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 232
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 30.824
Siyaset

DARALTILMIŞ BÖLGE SEÇİM SİSTEMİ

28.nci Dönem Milletvekilliği seçimleri öncesi YSK’ da nasıl yeni düzenlemeler olacağı üzerine çeşitli formüller üzerinde fikirler yürütülüyor. Bunlardan birisi İller bazında daraltılmış bölge sistemi bir ilde hangi siyasi parti veya..

DARALTILMIŞ BÖLGE SEÇİM SİSTEMİ
28.nci Dönem Milletvekilliği seçimleri öncesi YSK’ da nasıl yeni düzenlemeler olacağı üzerine çeşitli formüller üzerinde fikirler yürütülüyor.
Bunlardan birisi İller bazında daraltılmış bölge sistemi bir ilde hangi siyasi parti veya ittifak 50+1 alırsa O ildeki milletvekillerin tamamını alacak olması.
ABD yapılan Başkanlık sistemin Türkiye’ de iller bazındaki modeli de diyebiliriz.
27.nci dönem milletvekili seçimleri olan 24 Haziran 2018 Tarihindeki oy dağılımı,
28 nci dönem milletvekili seçimlerinde Yeni kurulan siyasi partilerin alacağı oylar sonrası Cumhur ve Millet ittifakları ve siyasi partilerin oylarında % 3 ile 6 değişiklik olsa da
Cumhur İttifakı ; 246 milletvekili Millet İttifakı 98 millet vekili HDP 50 millet vekili çıkarma olasılığı yüksek.
Ankara (36) Artvin (2) Balıkesir (9) Bursa (20) Eskişehir (7) Denizli (7) Hatay (11) İstanbul (98) Manisa (10)
Bu İller de Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı OY oranları bir birlerine çok yakın Yeni kurulan ve seçimlere girmeye hak eden partilerin ittifakların avantaj dengelerinde etkili olma ihtimalleri olduğundan saydığımız illeri hangi ittifakın kazanacağı belirsiz.
Bitlis(3) ve Kars (3) Bu illerde Cumhur ittifakı ve HDP arasında seçimi kazanma yarışı olsa da Kars ilin de Millet ittifakının azda olsa seçimi kazanma şansı olabilir.
Bu seçim sisteminde Cumhur İttifakını oluşturan AKP ve MHP ayrı ayrı amblemleri olsa da Örneğin Konya ilinde Cumhur ittifakı Diğer ittifakları ve siyasi partilerden aldıkları oy oranları 50+1 den fazla olduğu için Konya ilinde (15) milletvekilliğini Cumhur ittifakı kazanmış olur. AKP ve MHP Konya ilinde aldıkları oy oranlarına göre 15 milletvekilliğini aralarında dağılımı yapılır.
MHP Bu formülle hayır demez bu sistemde MHP daha çok milletvekili çıkaracak seçim mağduriyeti yaşamayacak.
Seçim barajı %10 veya %12 olursa MHP ve İYİ Parti ittifaklar içinde olduğundan etkilenmiyor. HDP %10 oy alabilecek potansiyeli olduğunu bir kaç seçimlerde gösterdi. HDP %10 veya daha düşük seçim barajında tek başına seçimlere girer.
HDP % 8-10 seçim barajını yakalamak için Ankara ve İstanbul’da seçimlere girmesi Ankara (36) İstanbul (98) Cumhur ittifakı kazanma şansı yükselir ve Ankara, İstanbul illerini Cumhur İttifakı kazanır.
Cumhur İttifakı 246+134 = 380 milletvekili kazanmayı garantilemiş olur.
CHP-İYİ PARTİ ve HDP ittifakına İYİ PARTİ seçmen bazında olumsuz baktığından bu üç parti arasında ittifak modeli çok uzak.
CHP- HDP İttifakı ve üçüncü bir ittifak olarak İYİPARTİ-Gelecek ,Deva, Saadet ve Demokrat Parti ayrı bir ittifak olasılığı ihtimaller arasında.
Bu üçüncü ittifak modeli için % 12 seçim barajı sorun olmaz %18 ve yukarısı OY alabilecek potansiyelleri var.
Üçüncü ittifak olursa TBMM sinde milletvekili dağılımında değişiklikler olur.
Muharrem İNCE ve Mustafa Sarıgül’ ün kuracağı partiler olası erken seçime girme yeterliliğini bulurlar mı.?
Bir ittifakta kendilerine yer bulurlar mı.?
Merkez sağda bazı isimler bir siyasi partide yer alması durumda TBMM sinde sandalye dağılımı hesapları sil baştan yeni tahminler.
01 Kasım 2015 Milletvekili Genel seçimlerinde AKP %49.5 oy aldı.
Uzun yıllar bir siyasi parti %49.5 oy oranını tek başına yakalaması bugün için zor görünüyor.
Şimdi hesaplamalar Seçim sistemi üzerinde %10 -12 seçim barajı ve Daraltılmış il bazında seçim modeli olursa seçim sonuçları nasıl çıkar olasılıkları ÜZERİNE sizlerle bir hafta sonu değerlendirmesi yaptık.
AKP Olağan üstü büyük kongresi sonrası siyasette bazı soruların cevapları daha da netleşeceğini düşünüyorum.
Hulki ODABAŞIOĞLU
Siyaset Araştırmacı Yazar

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL