26 Ekim 2021 TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 351.152
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 27.663
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 232
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 30.824
Ekonomi

Bakıra talep arttı, kalaycıların işi yoğunlaştı

Yarım asırdır kalaycılık yaptığını anlatan Hacı Ateş, pandemi döneminde vatandaşların bakır ürünlere yönelmesiyle işlerinde artış yaşandığını …

Bakıra talep arttı, kalaycıların işi yoğunlaştı

Yarım asırdır kalaycılık yaptığını anlatan Hacı Ateş, pandemi döneminde vatandaşların bakır ürünlere yönelmesiyle işlerinde artış yaşandığını kaydetti.

(FOTO: DHA)

Meslekte çırak bulamamaktan şikayetçi olan Hacı Ateş, bakır kullanımının artmasıyla işlerinin de yoğunlaştığını dile getirdi. Ateş, “Pandemi sürecinde mutfaklarda bakır kullanımı da arttı. Kalayda diğer plastik ürünlerde olduğu gibi katkı ürün yok. Atalarımız sürekli mutfaklarda bakır kullanarak uzun yıllar yaşadı. Salgın ile bakıra talep oldukça arttı ve haliyle bizim de işlerimiz yoğunlaştı” diye konuştu.

(FOTO: DHA)

Hacı Ateş, kullanılan bakırın mutlaka kalaylanması gerektiğini de dile getirerek, şunları söyledi:

“Bakır ömürlük bir üründür. Kalayladıkça kullanılabilir. Kalaylanan bakır insan vücudu için çok faydalıdır. Büyüklerimiz bunun birçok hastalıklara da iyi geldiğini söylerlerdi. Dayanıklı olduğu için de uzun ömürlüdür. Kalaylanan bakır 20-30 yıl kullanılsa bile yıpranmaz.”

UZMANLAR UYARIYOR!

Uzmanlar da kalaylanmamış bakır tencereler konusunda dikkatli olunması gerektiğini belirtiyor. Kurşun ve civa gibi zararlı kimyasalların açığa çıkmasına yol açan kalaysız bakır tencereler, zehirlenmelere neden olabiliyor. (DHA)

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL